P

KaRNeC

Yönetim Ekibi
Yönetici
Para Arzı
En basit tanımıyla piyasadaki banknotlar ve madeni paralar toplamıdır. Buna giderek artan çeşit ve vadedeki mevduatlar da eklenerek başka tanımları da yapılmıştır.

Para Piyasası
Genel tanım olarak kısa vadeli fon(kredi) talebi ile arzının buluştuğu piyasalardır. Para piyasası araçları; para, mevduat, kredi ve sosyal güvenlik fonlarıdır. Günümüzde sermaye piyasaları ile arasındaki çizgi giderek kalkmış ve para piyasaları ile sermaye piyasaları içiçe geçmiştir.

Pay başına temettü
Bir dönemde ortaklara dağıtılmasına karar verilen toplam kar payının o döneme ait hisse senedi sayısına bölünmesi ile bulunur.

Piyasa Değeri
Bir menkul kıymetin nominal değeri dışında piyasada oluşan değeridir. Eğer menkul bir borsaya kayıtlı ise borsada oluşan değeri piyasa değeri demektirPiyasa Emri
Menkul kıymet alım satımında en iyi piyasa fiyatından işlemin gerçekleştirileceği emir türüdür. Bu tür emrin en büyük avantajı, emrin hemen yerine getirilebilme olanağıdır.Piyasa Fiyatı
Sermaye piyasası aracının arz ve talebinin karşılaşması sonucu oluşan fiyatıdır.Piyasa Gözetimi
Borsa’da işlem gören menkul kıymetlerde gerçekleşen olağandışı fiyat ve/veya miktar hareketlerinin, söz konusu borsanın ilgili birimi ve/veya piyasanın yasal düzenleyicisi konumunda olan kurum tarafından, yapay piyasa ve içeriden öğrenenlerin ticareti gibi yasal olmayan aktivitelerin tespit edilebilmesi amacıyla izlenmesi ve incelenmesi.Piyasaya Göre Ayarlama
Vadeli işlem sözleşmesinde pozisyon alındığı tarihten itibaren cari uzlaşma fiyatı ile bir önceki gün piyasada oluşan uzlaşma fiyatı arasındaki farkın, açık pozisyon sahiplerinin hesaplarına yansıtılmasıdır.

Piyasa riski
Yatırımcıların beklentilerindeki değişmelerden dolayı menkul kıymetlerin fiyatlarında değişmelerin ortaya çıkması ile zarar oluşmasıdır.Piyasa Yapıcı
Piyasanın dürüst, düzenli ve etkin çalışmasını sağlamak ve görevli olduğu sermaye piyasası araçlarında likit ve sürekli bir piyasanın oluşmasını sağlamak için kendi nam ve hesabına çift taraflı kotasyon vermekle yükümlü olan aracı kuruluştur.

Plasman
Yapılmış olan bir yatırımın el değiştirmesidir. Ekonomi için ek bir yatırım değil sadece yatırımcının değişmesidir.

Portföy
Bir kişiye ait taşınır ve taşınmaz mali varlıkların tümüne denir.

Portföy Yönetimi
Değişik mali varlık çeşitlerini riski en aza indirecek getiriyi en optimum yapacak şekilde yönetmeye denir. Profesyonel bir iş olduğu için bu konuda uzmanlaşmış özel kurumlar ve aracı kurumların özel departmanları vardır.

Pozisyon Kapatma
Menkul kıymet hesabını kapatarak sıfırlamak veya bir açık pozisyonu menkulü alarak kapatmaktır.

Price oscillator (Fiyat Göstergesi)
Teknik analizde kullanılır. Fiyat göstergesi iki farklı hareketli ortalama arasındaki farkı yüzdesel veya puansal olarak hesaplar. Eğer kısa dönemli hareketli ortalama uzun dönemli ortalamaların üzerine çıkarsa "al" komutu, altına düşerse "sat" komutu oluşur.
 
indirimler | replika saat | instagram pr haberleri | replika saat|  | ajans pr Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Türkiye iş ilanları
Üst