S-Ş

KaRNeC

Yönetim Ekibi
Yönetici
Sabit Getirili Menkuller
Geliri sabit olan tahvil, bono gibi menkullere denir.

Saklama
Menkul kıymetlerin saklanması işlemi. Saklama işlemi menkul kıymete sahip yatırımcı adına bu konuda yetkili başka kuruluşlar tarafından yapılır. Türkiye'de yetkili kuruluş Takas ve Saklama Bankası A.Ş'dir.

Sanayi Endeksi
İMKB'de işlem gören sanayi şirketlerine ait fiyat değişimlerini ölçen endekse denir.

Sendikasyon kredisi
Çeşitli bankaların bir araya gelerek yüksek miktarda bir kaynağı sağlaması şekliyle oluşturulan kredi türüdür. Kredi verenler açısından risk oranının düşüklüğü nedeniyle cazip olurken, kredi kullananlar yönünden -özellikle ihracatın finansmanı için- uygun maliyetli bir kaynak oluşturuyor. Kredilerin faizi genellikle LIBOR (Londra Bankalar arası Borçlanma Faizi) üzerine yüzde 0.5-1 gibi risk primi eklenmesiyle belirlenir.

Sermaye
Üretimde kullanılan ve kendileri de üretilmiş olan mallardır.

Sermaye Artırımı
Bir şirketin esas sermayesine karşılık olan hisse senetlerinin bedelleri ödendikten sonra genel kurul kararı ile yeni hisse senedi çıkarılarak şirket sermayesinin artırılmasıdır.

Sermaye Piyasası
Orta ve uzun vadeli fon arz ve taleplerinin karşılaştığı piyasalara denir. Sermaye piyasası araçlarından başlıcaları; hisse senedi, tahviller ve hazine bonolarıdır. Birincil ve ikincil piyasa olarak ikiye ayrılır.

Sermaye Piyasası Araçları
Sermaye piyasasında işlem gören menkul kıymetler ve menkul kıymet sayılmayan kimi evraklara denir. Pratikte menkul kıymetler için kullanılır.

Sermaye Piyasası Kurumları
Yasal olarak sermaye piyasasında faaliyet göstermesine izin verilmiş kurumlardır. Bankalar, aracı kurumlar, yatırım ortaklıkları ve fonları, takas ve saklama şirketleri, rating şirketleri, bağımsız dış denetim şirketleri, yatırım danışmanlığı ve portföy yönetim şirketleri vs.

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu)
Sermaye Piyasası Kanunu gereği kurulmuştur ve bu kanunun getirdiği kuralları denetlemekle yükümlüdür. Başında 7 kişilik bir kurul vardır. Bu kuruldaki kişiler Merkez Bankası ve Bankalar Birliği gibi kurumların önerdiği kişiler arasından Bakanlar Kurulu tarafından seçilir. Merkezi Ankara'dadır.

Sınai Endeksi
Borsada, sadece sanayi sektöründe yer alan şirketlerin hisse senetlerinin fiyatlarındaki değişmeler dikkate alınarak hesaplanan hisse senetleri piyasası endeksidir.Sınırlı Denetleme
Ara mali tablo düzenlemekle yükümlü olan anonim ortaklıklar, aracı kurumlar, yatırım ortaklıkları ve yatırım fonlarının düzenleyecekleri ara mali tabloların, sürekli denetleme ile görevli bağımsız denetleme kuruluşları tarafından incelenmesi ve rapora bağlanmasıdır.

Spekülasyon
Piyasalarda hareket yaratmak amacıyla yapılır. Bir spekülatör, yatırımcının gelecekle ilgili beklentilerini iyi tespit eder ve bu doğrultuda işlem yapıp para kazanmayı amaçlar. Örneğin; bir hisse senediyle ilgili iyi bir haber gelmiş ise spekülatör o senetten almaya başlar. Hareketi gören başkaları da gelip senetten alır. Senedi önceden alan spekülatör satıma geçerek kâr yapar. Manipülasyon ile arasında çok ince bir çizgi vardır.

Stok Devir Hızı
Bir şirketin stoklarının yıl içinde kaç kez satışlara dönüştüğünü gösterir.Sürekli Denetleme
Sermaye Piyasası Kanunu’na tabi ortaklıkların, mevzuat ve genel kabul görmüş denetim ve muhasebe esas ve ilkelerine uygunluk yönünden, defter, kayıt ve belgelerinin her yıl denetlenmesidir.Sürdürme Teminatı
Borsa tarafından belirlenen ve başlangıç teminatının, vadeli işlemler piyasasındaki olumsuz fiyat değişmeleri sonucu oluşan zarar dolayısıyla, ineceği asgari teminat seviyesini gösteren tutardır.
 
indirimler | replika saat | instagram pr haberleri | replika saat|  | ajans pr Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Türkiye iş ilanları
Üst