Samanyolu ile Andromeda Galaksi Çarpışması

KaRNeC

Yönetim Ekibi
Yönetici
NASA’nın yaptığı hesaplamalara göre Güneş Sistemi’nin içinde bulunduğu Samanyolu ve Andromeda Galaksisi 4 milyar yıl içinde çarpışacak ve bu çarpışmanın şeklinin galaksilerin birbiriyle iç içe geçeceği şeklinde olduğu tahmin ediliyor. NASA görevlileri Andromeda'nın Samanyolu'na doğru geldiğini gözlemlediklerini bildirdi ve saatte 1.2 milyon mil bir hızla bu iç içe geçmenin gerçekleşecek ve bu geçiş sürecinin de yaklaşık 2 milyar yıl süreceği bir süreç olduğu düşünülüyor.

Andromeda yaklaşık 1 trilyon, Samanyolu da yaklaşık 300 milyar yıldızı bünyesinde bulundurmaktadır. Fakat yıldızların aralarındaki mesafe çok büyük olduğundan iki yıldızın çarpışmama ihtimali de yüksek düzeydedir. Örnek verecek olursak eğer Güneş İstanbul'da bir pinpon topu olsaydı Proxima da (Güneşe en yakında başka bir yıldız) Hatay'da bir bezelye tanesi olurdu. Güneşi böyle pinpon topu boyutu gibi küçültmüş olsaydınız galaksimizin çapı 19 milyon km olurdu. 19 milyon km içerisinde bir pinpon topunun ne kadar yer kapladığını bir düşünün, Türkiye'nin iki ucu gibi bir mesafedeki bezelye tanesi ile pinpon toplarını birbirine dahi fırlatma imkanınız olsa çarpışmalarında ki zorluk olasılığı bir düşünün...

Bu verdiğimiz örnekler, galaksimizin içindeki güneş benzeri yıldızların sayısını, benzer güneşler arasındaki mesafeyi ve galaksimizin büyüklüğünü ifade edebilmek için ve bunu orantılarını ile gerçek büyüklüklere vurduğumuzda muazzam değerleri konuştuğumuzu anlatabileceğimiz için en iyi örnektir.

Bilim insanları çarpışmanın, Andromeda'nın enine hızına bağlı olduğunu söylediler. Günümüzdeki hesaplamalara göre bilim insanları, galaksiler birleştiğinde güneş sisteminin %50 ihtimalle galaksinin çekirdeğine olan uzaklığının üç katı dışarı savrulacağını öngörmüşlerdir. Ayrıca solar sistemin %12 ihtimalle etkileşim gerçekleştiği zamanda herhangi bir anda yeni galaksinin dışına fırlayacağını ve iki galaksi çarpışmadan çok önce, Güneş'in kademeli olarak artan parlaklığından ötürü Dünya üzerinde su kalmayacaktır. Bu da iki galaksi etkileşmeye başladığında Dünya'nın çoktan yaşanamayacak bir yer olacağı anlamına gelmektedir.

Videomuzda da görüldüğü üzere iki galaksi birbirlerine yaklaşıp iç içe geçebiliyor yada çekim mesafesi nedeniyle birleşip tek bir galaksi oluşturabiliyor, yıldızlar arası mesafe nedeni ile bu esnada çarpışmalar olabileceği gibi olmama ihtimalinin de yüksek olduğu öngörülmektedir.
 
kampanyalar | replika saat | replika saat | ajans pr | ixfy.net | sözlük | sektörel haberler | Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Üst