Tarihi af bütçeyi düzeltti

KaRNeC

Yönetim Ekibi
Yönetici


Borç yapılandırmasının etkisiyle bütçe yılın 8 ayında 2.1 milyar lira fazla verdi.


ıSTANBUL - Merkezi yönetim bütçesi, kuvvetli iç talep ve kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasından elde edilen gelirlerin katkısıyla güçlü seyrini sürdürürken, yılın ilk sekiz aylık döneminde 2.1 milyar lira fazla verdi.

Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Ocak-Ağustos döneminde faiz dışı fazla (FDF) geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 62 artışla 33.85 milyar lira oldu.

Maliye Bakanlığı, Temmuz ve Ağustos ayı bütçe sonuçlarını, 1-20 Temmuz'daki mali tatil nedeniyle Eylül ayında birlikte açıklıyor.

Oyak Yatırım ekonomisti Gülay Elif Girgin, Temmuz-Ağustos döneminde bütçenin genel olarak gücünü koruduğunu, özellikle gelirler tarafında yaklaşık 2 milyar liralık yapılandırmanın yanı sıra, kurumlar vergisinin de vergi gelirlerine ciddi şekilde yardımcı olduğunu belirterek, "Güçlü iç talep ve yanı sıra yapılandırmadan gelen toplam 10 milyar liralık katkı ile ilk sekiz ay itibariyle bütçe 2 milyar civarında fazla verdi. Bütçenin performansını belirleyen unsur, giderlerin katılığı ve kısılamamaları dolayısıyla gelirler tarafı" dedi.

Maliye Bakanlığı verilerine göre, yılın ilk sekiz aylık döneminde bütçe giderleri yüzde 7.4 artışla 196.9 milyar lira, gelirleri yüzde 17.7 artışla 199 milyar lira oldu. Ocak-Ağustos'ta faiz hariç giderler yüzde 11.5 artışla 165.2 milyar lira, faiz giderleri yüzde 10 azalışla 31.7 milyar lira, vergi gelirleri de yüzde 22. artışla 169.5 milyar lira oldu.

Girgin, son çeyrekte talep tarafındaki yavaşlamanın vergi gelirlerinde etkisini göstermesi beklentileri ile giderlerdeki mevsimsel son çeyrek artışıyla bütçenin anılan dönemde açık vermesini öngördüklerini kaydederek, "2011 yılı için bütçe açığı beklentimiz GSYH’nın yüzde 2'si civarındadır. Fakat 2012'ye bakıldığında özellikle yüzde 2'lik daralma beklentimiz bazında ve bütçenin yapısı itibariyle bu performansın sürdürülemeyeceğini düşünüyoruz" diye konuştu.

Ağustos ayı sonu itibariyle yeniden yapılandırmadan gerçekleştirilen tahsilat ise 9.9 milyar lira düzeyine ulaştı.

Maliye Bakanağı verilerine göre, Temmuz ayında kurumlar vergisinde yüzde 14.6, ithalde alınan KDV'de yüzde 45 artarken, dahilde alınan KDV yüzde 76 düştü; Ağustos ayında da gelir vergisinde yüzde 48, kurumlar vergisinde yüzde 20, dahilde alınan KDV'de yüzde 63, ithalde alınan KDV'de yüzde 16.6 artış oldu.

Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Temmuz ayında gelirler bir önceki yıla göre yüzde 1.9 artarak 24.2 milyar lira, gelirler gelirler yüzde 4.7 azalarak 20.7 milyar lira oldu. Söz konusu ayda bütçe 3.5 milyar lira açık verirken, FDF 114 milyon lira olarak gerçekleşti.

Temmuz'da faiz hariç giderler yüzde 7.6 artarak 20.6 milyar lira, faiz giderleri yüzde 21.6 azalarak 3.6 milyar lira olurken, vergi gelirleri yüzde 1.5 artışla 17.2 milyar lira oldu.

Ağustos ayında ise bütçe giderleri yüzde 27.3 artışla 29.5 milyar lira, bütçe gelirleri yüzde 22.9 artışla 32.3 milyar lira olurken, bütçe 2.8 milyar lira fazla verdi; FDF ise 8.44 milyar lira oldu. Söz konusu ayda, faiz hariç giderler yüzde 18.7 artışla 23.8 milyar lira, faiz giderleri yüzde 83 artışla 5.7 milyar lira olurken, vergi gelirleri yüzde 27.2 artışla 29.5 milyar lira oldu.

Açıklamada, faiz giderlerindeki artışın borç stokunun vade yapısına bağlı olarak ortaya çıkan dönemsel bir gerçekleşmeyi ifade ettiği, faiz giderlerinin program hedefleri ile uyumlu bir seyir izlediği vurgulandı.
 
indirimler | replika saat | instagram pr haberleri | replika saat|  | ajans pr Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Türkiye iş ilanları
Üst