Tarihimizi Dizilerden Değil, Kitaplardan Öğrenin

KaRNeC

Yönetim Ekibi
Yönetici


Kanuni Sultan Süleyman'ı bir de böyle tanıyın

Tarih dizi izleyerek öğrenilmez! ıstanbul Üniversitesi'nden Muhteşem Yüzyıl'ın bilinmeyenleri

Osmanlı Devleti'ne en parlak dönemini yaşatan Kanuni Sultan Süleyman'ın hayatının, o dönemin ve Kanuni'nin Hürrem Sultan'a duyduğu büyük aşkın anlatıldığı tarih dizisi Muhteşem Yüzyıl, yayınlandığı ilk günden beri gerek harem sahneleriyle gerek savaş sahnel
eriyle oldukça tepki çekti.

Ünlü tarihçiler de dizinin hatalarla dolu olduğunu belirtip diziyi her fırsatta sert bir dille eleştirdi. Hatta RTÜK'e dizi ile ilgili öyle çok şikayet başvurusu yapıldı ki, dizi şikayet rekoru bile kırdı.

Ancak tüm bu eleştiriler, izleyicinin ilgilisi hiç azaltmadı ve rating sıralamasında hep en üst sırada yer aldı.

ÜNÜ ÜLKE SINIRLARINI AşTI
Dizinin ünü ülke sınırlarını da aştı ve Rusya ve Arap ülkeleri başta olmak üzere pek çok ülke diziyi yayınlamaya başladı. Dizi yayınlandığı ülkelerde de pek çok tartışmaları beraberinde getirdi. Öyle ki Rusya'da dizinin, seçim öncesinde Rusya'daki milliyetçi duyguları kabartmak isteyen Kremlin yönetimini rahatsız ettiği ve TV kanalına, "Osmanlı"yı öven ve tarihi çarpıtan bu diziyi kaldırın" talimatı verdiği bile iddia edildi..

MUHTEşEM YÜZYIL'IN BıLıNMEYENLERı
ıstanbul Üniversitesi de tarihe, özellikle de Kanuni Sultan Süleyman dönemine duyulan bu ilgiye kayıtsız kalmadı ve Kanuni Sultan Süleyman'ı anlatan, o döneme ışık tutan çok özel bir internet sayfası hazırladı.

KANUNı DÖNEMıNE AıT ÖNEMLı 3 ESER
ıstanbul Üniversitesi bu internet sayfasında Nadir Eserler Kütüphanesi'nde bulunan Kanuni Sultan Süleyman Han döneme ait önemli 3 tek
nüsha yazma eserin (Divan-ı Muhibbi, Beyan-ı Menazil-i Sefer-i Irakeyn, Kitab-ı Bahriye), dijital ortamda sanal galeri üzerinden ulaşılabilirliğini sağladı.

KANUNı'NıN KALEMıNDEN şııRLER
Sitede Kanuni Sultan Süleyman'ın şiirlerine de yer verilerek, devlet adamlığı yanında farklı yönlerine ve özellikle divan edebiyatı konusundaki ilgisine vurgu yapıldı.

MıMAR SıNAN, MATRAKÇI NASUH VE PıRı REıS DE VAR
Sitede Kanuni Sultan Süleyman'ın yanı sıra Mimar Sinan, Matrakçı Nasuh ve Piri Reis hakkında da tarihi bilgiler yer alıyor.
 
indirimler | replika saat | kurumsal SEO danışmanı | replika saat | taban puanları  | ajans pr Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Türkiye iş ilanları
Üst