Teneffüsler 5 Dakika Uzatıldı

Resmi Gazete'de yayımlanan Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği değişikliğiyle ilk ve ortaokulda teneffüs süreleri 5 dakika uzatılarak 15 dakikaya çıkarıldı. Ayrıca devamsızlık yapanın durumu veliye SMS ve e-postayla bildirilecek.

İlkokula başlama yaşını 66 aydan 69 aya çıkaran kanunun yürürlüğe girmesinin ardından ilgili yönetmelik yeniden düzenlendi. ‘Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ Resmi Gazete’nin 10 Temmuz tarihli sayısında yayımlandı. Okula başlama yaşı, ara tatiller gibi yeni düzenlemeler içeren yönetmelik değişikliğine göre tatil süreleri uzatıldı. İlk ve ortaokulda ders araları 10 dakikadan en az 15’e çıkarıldı. İkili eğitim yapılan okullarda ise bu süre en az 10 dakika olacak.

Kişilik haklarını ihlal ederek ses ya da görüntü kaydedenlere veya sosyal medyada yayınlayanlara kınama cezası verilecek. Devamsızlık yapan öğrencilerin durumları ise veliye posta, e-posta veya kısa mesaj yoluyla bildirilecek. 69 ayı dolduranlar ilkokula başlayabilecek. Yönetmelikte yapılan bazı değişiklikler şöyle:

OKULA BAŞLAMA YAŞI

Anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıflarına kayıtların yapıldığı yıl ilk eylül sonu 57-68 aylık öğrencilerin kaydı yapılacak. Bir sonraki eğitiminde ilkokula başlayacakların kaydı yapıldıktan sonra fiziki odada yeterli olan anaokulu ve uygulama sınıflarında 36-56 aylık, ana sınıflarına 45-56 aylık çocuklar da kaydedilebilecek. 36-68 aylıklar aynı ana sınıfına gidebilecek. İlkokula kaydı bir yıl ertelenen ve bir önceki yıl okulöncesi eğitim almayan 69-71 aylık çocuklara kayıtta öncelik verildiacak. İlkokul birinci sınıffa, kayıtların yapıldığı yıl eylül sonundaki 69 ayını dolduranlar olacak. Ayrıca 66, 67 ve 68 aylık çocuklardan velisinin yazılı olduğu sırada birinci sınıffa yazılmıştır. Okul müdürlükleri, yaşça kayıt hakkını elde eden eden çocuklardan 69, 70 ve 71 aylıkları velisinin yazılı talebi yönetilirkenönöncesi eğitime yönlendirecek veya kayıtlarını bir yıl erteleyecek. Kayıt erteleme için sağlık raporu istenmeyecek.

Devamsızlık durumları veliye posta, e-posta veya kısa mesaj yoluyla bildirilecek. Özel eğitimler çocuklarla birlikte özel yetenekli çocuklar da devam süreleri esnetilecek.

NÖBET DÜZENLEMESİ

Şehit, arp malılı ve muharip gazi çocuklarıyla, özel eğitime bağlı olanlardan nakilleri, durumlarını belgelendirmeleri şartlarıyla istedikleri okula yapılabiliyordu. Bunlara milli sporcu olan çocuklarla, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Öndeki Daireler Kanun, Sosyal Hizmetler Kanunu, Çocuk Koruma Kanunu kapsamındaki çocuklar da eklendi.

Okulöncesinde tam gün eğitim çalışmaları esas alındı. Ancak okulöncesi çağı nüfusunun yoğun olduğu bir yerde. Yeni düzenlemeyle 'okulöncesi eğitimde eğitime uygun modeller' getirildi. Orada, bu eğitim çağındaki nüfusu az açık bir bölge açılmayan ve fiziki şartlarının yetersiz olduğu yerlerdeki yerel eğitime uygununun hedefi amaçlandı.

Eski yönetmeliğe göre, engelli çocuğu bulunan öğretmenlerin nöbetlerinin belirlendiği kendi tercihlerine öncelik veriliyordu. Yenisine göre engelli olan, engelli çocuğu bulunan ve görünenla yükümlü olduğu engelli birey olan öğretmenler ancak kendi istemeleri halinde nöbet tutacak. Okuldaki öğretmen sayısı yeterli ise kadınlarda 20, erkeklerde 25 hizmet yılıını dolduran öğretmenlere istememeleri halinde nöbet yapılmıyor.

İFTİHAR BELGESİ VERİLMEYECEK

Muhtelif sosyal, kültürel ve etkinliklerde etkinliklerde üstün başarılarda öğrencilerine verilen iftihar belgesi kaldırıldı. Teşekkür ve takdirle ödüllendirilenlerin sayfaları, sınıf veya şube rehberlik öğretmeni üzerine karneyle birlikte öğrencilere verilecek.

Sosyal medyada şahıs haklarını ihlal edebiliyor, bu yüzden de görüntüyü kaydedenlere veya yayınlayanlara kınama cezası verilecek. Kılık ve kıyafetle ilgili kurallara uymamakta ısrar ettikler de. Aynı eğitim yılı içinde davranabiliyor, bir üst ceza uygulanacak.

'Rehberlik ve psikolojik hizmet hizmetleri' ibaresi yerine sadece 'rehberlik hizmetleri' ibaresi getirildi. Anaokulları da rehberlik servisi alacak kurumlar arasında yer aldı. Anaokulları, ilkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarında rehberlik servisi oluşturulacak.

YABANCI ÖĞRENCİ KAYDI

Eski yönetmelikte yabancı uyruklu olup, Türk vatandaşlığını kabul etmekte olup, kimlik numarası aranmaktadır. Yeni düzenlemede, “Yabancı uyruklu yani İçişleri Bakanlığı'nca verilen belgeyle kimlik numarası edinen öğrencilerin sayısı, bu kimlik belgesinde bulunan yerlerde göre yapılır. Türk vatandaşlığına kabul etmekte devam eden öğrenciler TC kimlik numarası edinmelerinin yapıldığını e-Okulumuz kimlik numarasını düzenlemir ”denildi.

indirimler | replika saat | kurumsal SEO danışmanı | replika saat

Türkiye'nin en güncel kişisel sağlık sitesi WMAL.NET ile hastalıklara çözüm bulabilirsiniz. Kür tarifleri, güzellik ve bakım alanlarında profesyonel makalelerimizi inceleyebilir, saç dökülmesi, saç ekimi ve diğer operasyonlarla ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. 

Türkiye iş ilanları