TRT Personel Alımında Kadrolaşma Yönetimi ıtirafı

KaRNeC

Yönetim Ekibi
Yönetici

TRT Genel Müdürü ıbrahim şahin, yargının KPSS sınav sistemi kapsamında eleman alımını zorunlu kılması sonrası "kadrolaşma" konusunda uyguladıkları yöntemi açıkladı

TRT Genel Müdürü ıbrahim şahin, yargının KPSS sınav sistemi kapsamında eleman alımını zorunlu kılması sonrası “kadrolaşma” konusunda uyguladıkları yöntemi açıkladı. şahin, “Alacağımızın 4 katını talep ediyoruz. Bu 4 katın içinden bana en yakın olanını alıyorum. Eğer kadrolaşmaksa evet burada da kadrolaşıyoruz” dedi.

şahin, bir grup gazeteciyle iftar yemeğinde buluştu ve kurum çalışmalarıyla ilgili soruları yanıtladı. TRT Genel Müdürü şahin, kurumda göreve başladıktan sonra personel sorununu hizmet alımı yöntemiyle çözmek istediklerini, ancak örgütlü sendikanın bunu yargıya taşıyarak kendilerine “yasa yoluyla kadrolaşmanın yolunu açtığını” savundu.

ıLETışıM MEZUNU ALMIYOR, SONRA "ÇAKIYOR" DıYOR

Cumhuriyet’ten Fırat Kozok’un haberine göre; şahin, TRT’nin iletişim fakültesi mezunlarına ağırlık vermesi gerektiği yönündeki bir eleştiri üzerine, personeli en iyi eğitim almış kişilerden oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Maalesef iletişim mezunu arkadaşlarımız da KPSS’de tabiri caizse çakıyorlar. Yani mesela 97-100 arasındakileri alıyoruz. Bunun içinde iletişim mezunu ya hiç yok ya da 1-2 tane. Biz de ÖSYM’ye diyoruz ki en yüksek puan alan, üniversite mezunu, şu şu özellikle arkadaşların 4 katını bize gönderin. Onlar gönderiyor ama içlerinde iletişim mezunu yok. Mühendislik var... Eğitim, hukuk var ama iletişim yok. Peki ne yapayım ben şimdi? Spikerlikte de 8 katını istiyoruz. Niye 8 kat, çünkü burada farklı özellikler ortaya çıkıyor. Ya aksan ya fiziksel özellikler ya dil bilgisi yeterli olmuyor.”

"PERSONEL POLıTıKAMIZ BU ARKADAş"

Sıkça gündeme gelen TRT’de kadrolaşma haberlerinin anımsatılması üzerine konuyla ilgili de değerlendirmeler yapan şahin, kuruma geçmişte sözleşmeli, kaşeli, geçici personel, götürü bedelli gibi isimler altında kayıt dışı çok sayıda personel alındığını belirtti. şahin, göreve geldikten sonra bunu kaldırarak “hizmet alımı yöntemiyle personel almak istediklerini” kaydetti.

Ancak bu konunun TRT’de örgütlü KESK’e bağlı Haber-Sen’in başvurusu üzerine yargı tarafından durdurulduğunu kaydeden ıbrahim şahin, “şimdi yasa yoluyla, mahkeme kararıyla kadrolaşıyorum. şimdi sendika dahil kimse bir şey diyemiyor. Nedeni şu; kardeşim ben hizmet alımı yöntemiyle personel ihtiyacımı karşılıyordum. Sen dedin ki; yok normal KPSS’den al. Ben de alacağımızın 4 katını talep ediyoruz ya, bu 4 katın içinden bana en yakın olanını alıyorum. Eğer kadrolaşmaksa evet burada da kadrolaşıyoruz. Personel politikamız bu arkadaş!” diye konuştu.
 
kampanyalar | replika saat | replika saat | ajans pr | ixfy.net | sözlük | sektörel haberler | Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Üst