Türk Uçağını Görünce Secdeye Kapandılar !

Yeliz

New Member
Kızılay Başkanı Tekin Küçükali, Somali’ye gönderilen ilk 2 kargo uçağının Somali’ye ulaştığını belirterek, uçakların Somali Havaalanı’nda görülmesiyle birlikte, Somalililerin secdeye yatarak ‘Allahu Ekber’ dediklerini anlattı.

MÜSıAD’ın Gazi Kültür Merkezi’nde düzenlenen geleneksel iftar yemeğinde konuşan Kızılay Başkanı Tekin Küçükali, Somali’ye içinde yardım paketleri bulunan 2 kargo uçağının vardığını hatırlatarak, “Bu ekip, yola çıkan iki uçağımızı karşıladılar. Enteresan bir şey olmuş bu uçakların karşılanması sırasında. Genel müdür bana ağlayarak anlattı. Uçaklarımız görülünce ‘Türk uçakları geliyor’ diye insanlar secdeye kapanmışlar. Allahu Ekber nidalarıyla karşılamışlar uçakları. ‘Türkler geldi kurtulacağız’ diye. Geçmişimiz orada efsane idi. şimdi de ülke olarak en büyük yardımı şu anda biz götürmek durumundayız. Bu yardımlar inşallah başka ülkelere de birer örnek teşkil ederler. Buradaki bu masum insanların ölümüne engel olmuş oluruz” diye konuştu.

Nakdi para 6 milyon lirayı aştı

2008 yılında Dünya Gıda Örgütü’nü yazılı olarak uyardıklarını, kaydeden Küçükali, Dünya Gıda Örgütü’nün ise, “Biz tüm dünyadan özür diliyoruz. Somali’yi yanlış planlamışız” dediklerini söyledi. Küçükali Gıda Örgütü’ne tepki göstererek, “90 günde 29 bin çocuğun öldüğü bir ülkede, bu ülkenin yanlış planlandığını söyleyebilecek insanların, insanlar arasında gezmesinin daha utanç verici olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu. Küçükali Somali için toplanan yardımlarla ilgili olarak da, “4 uçak hiçbir şey değildi. Ayın 15’inde bir gemi kaldırıyoruz 5 bin tonluk. şu anda kaldıracağımız geminin iki misli malzemesi hazır” dedi.

Küçükali daha sonra salondaki davetlilere seslenerek, onların cep telefonlarını çıkararak mesaj bölümüne ‘KIZILAY’ yazıp 2868’e göndermelerini istedi. Tekin Küçükali, Somali’deki kuraklık ve açlık krizi üzerine başlattıkları kampanyaya gösterilen ilgi nedeniyle vatandaşlara teşekkür ederek, ‘’Herkesin bu konuda destek verdiğini, omuz verdiğini görüyorum. Tüm halkımıza çok teşekkür ediyorum. Bugün itibariyle nakdi para olarak 6 milyon lirayı biraz geçtik’’ dedi.

Kendini dünya devi olarak ilan eden ülkelerden sadece birinin yılda evcil hayvanlar için harcadığı paranın 40 milyar dolar olduğuna dikkat çeken Tekin Küçükali, “Bu para 30 tane Somali’yi ayağa kaldırır. ınsanların bir yılda sadece güzelleştirmek için salonlarda harcadığı para ise 160 milyar dolar. 100 tane Somali’yi ayağa kaldırır. Dünya bir taraftan bunu yaşarken, ülkemizde de bu var, diğer tarafta Allah’ın yarattığı kullar açlıktan ölüyor”şeklinde konuştu.

ııT Somali için toplanıyor

Somali Başbakanı’ndan gelen acil yardım çağrısının ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun daveti üzerine ıslam ışbirliği Teşkilatı(ııT) Genel Sekreteri Ekmeleddin ıhsanoğlu üye ülkeleri 17 Ağustos günü ıstanbul’da Dışişleri Bakanları düzeyinde olağanüstü icra komitesinde toplanmaya davet etti. ııT ıcra Komitesi 2006 yılından bu yana ilk kez Cidde dışında ıstanbul’da toplanacak. Somali Cumhurbaşkanı şeyh şerif’in de katılacağı toplantıda felaket bölgesine yönelik somut yardım önerileri tartışılacak.

14 ülkeden gelen yardımların dağıtımını da Türk Kızılayı yapacak

Yardımların ilk kısmını getiren iki kargo uçağının Mogadişu’ya gelmesinin ardından, TıKA Başkanı Serdar Çam ve Türk Kızılayı Genel Müdürü Ömer Taşlı başkanlığındaki yardım ekipleri Somali Başbakanı Muhammed Abdullahi Muhammed ile görüştü.Heyet daha sonra Mogadişu içindeki kampları gezerek, ilk olarak gidilen, nispeten iyi şartlardaki küçük bir kampta çocuklara süt, bisküvi, çikolata ve şeker dağıttı. Yardımların, ihtiyaç sahiplerine paket fişi verilerek dağıtılması planlanıyor. Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali, “Biz orada büyük depolar tuttuk ve bir kısmını da Somali Hükümeti bize verdi. Gelecek olan gıdaların tamamını orada muhafaza edeceğiz.14 Arap ülkesinin toplayacağı tüm gıdaların Somali’de bizim depolarımıza geleceğini ve kampların da idaresinin tamamen bize verildiğini, dağıtımı da bizim yapmamız hususunu karar altına aldık. Arkadaşlarımız bunları organize ediyorlar’’ dedi. Kargo uçaklarında, yaklaşık 1500 ailenin bir aylık ihtiyacını karşılayacak 50 tonluk yardım malzemesi bulunuyordu.
 
indirimler | replika saat | kurumsal SEO danışmanı | replika saat | taban puanları  | ajans pr Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Türkiye iş ilanları
Üst