Türkiye'de ıstihdam Azaldı, ışsizlik Arttı

KaRNeC

Yönetim Ekibi
Yönetici


Türkiye Devrimci ışçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü (DıSK-AR), Haziran'dan bugüne işsizlik oranının yüzde 1,1 puan artarken, istihdam 105 bin kişi azaldığını, işsiz sayısının da 315 bin kişi arttığını belirtti.


ANKARA (ANKA) - Türkiye Devrimci ışçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü (DıSK-AR), Haziran'dan bugüne işsizlik oranının yüzde 1,1 puan artarken, istihdam 105 bin kişi azaldığını, işsiz sayısının da 315 bin kişi arttığını belirtti.

DıSK-AR, TÜıK tarafından açıklanan Hanehalkı ışgücü Anketi Ekim 2013 dönem sonuçlarını değerlendirdi. Ekonomik büyüme rakamlarındaki yavaşlamanın hızlı bir biçimde işsizlik verilerine de yansımaya başladığı belirtilen raporda, "Resmi işsizlik oranı bir önceki aya göre aynı kalırken, Haziran döneminden bu yana ise yüzde 1,1 puan artış gösterdi. Resmi işsiz sayısı ise Haziran ayından bugüne 315 bin kişi arttı. Yıllık bazda da işsizlik verileri değişmezken, resmi işsiz sayısı 87 bin kişi, geniş tanımlı işsiz sayısı ise 257 bin kişi arttı" ifadeleri kullanıldı.

-"ıKı KışıDEN BıRı ÇALIşMIYOR"-

"Türkiye'de çalışma çağındaki her iki kişiden biri çalışmıyor. ışgücüne katılım oranı Ekim 2013 dönemi için yüzde 51 düzeyinde. ışsiz sayılmayan umudu kesik işsizlerin sayısı ve ev içi emeğin görünmez olmasının sonucunda açığa çıkan bu durum, Türkiye'de işsizliği olduğundan düşük gösteriyor" denilen raporda, umudu olmadığı için ya da diğer nedenle son 3 aydır iş arama kanallarını kullanmayan ve bu nedenle işsiz sayılmayanlar dahil edildiğinde işsizlik oranının yüzde 9,1 değil, yüzde 14,90; işsiz sayısının da 2 milyon 541 bin değil, 4 milyon 465 bin kişi olarak gerçekleştiği vurgulandı. Gizli işsiz olarak görülen eksik ve yetersiz istihdam edilenler de eklendiğinde işsizlik oranının yüzde 17,86, işsiz sayısının 5 milyon 355 bin kişi düzeyinde olduğuna dikkat çekilen raporda, şu ifadeler yer aldı:

"-Gençlerin yüzde 52'si kayıt dışı çalışıyor. Umudu kesik işsizlerle birlikte her 4 gençten biri işsiz. Resmi olarak yüzde 18 olan genç işsizliği, umudu olmadığı için ya da diğer nedenle son 3 aydır iş arama kanallarını kullanmayan ve bu nedenle işsiz sayılmayan gençler dahil edildiğinde yüzde 27'ye ulaşıyor. 836 bin işsiz gence karşı 540 bin çalışmaya hazır ancak umutsuzluk başta olmak üzere çeşitli nedenlerle iş aramayan genç var. Eksik ve yetersiz istihdam edilenlerle genç işsizliği yüzde 30'a ulaşıyor. Gençler için kayıt dışı oranı 15-19 yaş için yüzde 74, 15-24 yaş grubu aralığı için yüzde 52 düzeyine yükseliyor. Gençlerin yüzde 34'ü haftada 60 saatin, yüzde 51'i 50 saatin üzerinde çalışıyor.

-Kadınlar çalışma hayatında en dezavantajlı kesimlerden birini oluşturuyor. ışgücüne katılım oranı kadınlar için yüzde 30,7 düzeyinde. Çalışma çağındaki her üç kadından yaklaşık olarak sadece biri çalışıyor. Lise ve üzeri eğitime sahip kadınlar erkeklere göre 2 kattan daha fazla işsizlik gerçeği ile yüzleşiyor. Başta umudu kesik olanlar olmak üzere son 3 aydır iş arama kanallarını kullanmadığı için işsiz sayılmayanların yüzde 58'i kadın. Geniş tanımlı işsizlik kadınlar için yüzde 24 oranında. Lise ve üzeri eğitimli kadınlarda işsizlik yüzde 18,2 ile erkeklerin yüzde 2,33 kat üzerinde.
-Kayıtdışı oransal olarak gerilese de hala kriz öncesi değerlerin üzerinde. 2007 Ekim dönemi ile karşılaştırıldığında kayıt dışı istihdam 630 bin kişi artmış durumda. Erkekler için aynı dönemde kayıt dışı erkekler için 392 bin azalırken kadınlar için 1 milyonun üzerinde artmış görünüyor.
-Tarım sektörü kriz öncesine göre (2007 yılına göre) 1 milyon 504 bin artışla önemini koruyor. Buna göre 5 yıllık süreçte toplam istihdam artışının üçte biri tarım kesiminde gerçekleşti.

-Güvencesiz çalışma da hızla yaygınlaşıyor. 2009 yılı Ekim dönemi ile karşılaştırıldığında geçici çalışanların sayısı yüzde 39 artarak, 1 milyon 596 binden, 2 milyon 2 milyon 214 bine yükseldi. Geçici çalışmanın yaygınlaştırılması hükümetin istihdam stratejisi açısından bir amaç olarak değerlendiriliyor. Geçici işçiler için işsizlik oranı yüzde 24 olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz yılla karılaştırıldığında kısmi süreli çalışanların sayısı 245 bin, geçici bir işte çalışanların sayısı 270 bin kişi arttı. ıstihdam artışı ise aynı dönemde 1 milyon artış gösterdi. ıstihdamın yarısı güvencesiz işlerde gerçekleşti."

-ışSıZLıKLE MÜCADELE ıÇıN-

Raporda, işsizlikle mücadele için yapılması gerekenler şöyle sıralandı:
"-Haftalık çalışma süresi gelir kaybı yaşanmaksızın 37,5 saate, fazla mesailer için uygulanan yıllık 270 saat sınırı, 90 saate düşürülmelidir.
-Herkese en az 1 ay ücretli izin hakkı tanınmalıdır.
-Herkes için iş güvencesi ayrımsız bir biçimde uygulanmalıdır.
-Sendikal hak ve özgürlükler güvence altına alınmalı, sendikal barajlar, noter şartı kaldırılmalı, herkesin sendika hakkını özgürce kullanabilmesi için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır.
-Kamu girişimciliği ve hizmetleri istihdam yaratacak şekilde yeniden ele alınmalıdır.
-Kamuda personel açığı derhal kapatılmalıdır.
-Taşeronlaşma ve kayıt dışı istihdam engellenmelidir."

(ANKA)
 
indirimler | replika saat | kurumsal SEO danışmanı | replika saat | taban puanları  | ajans pr Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Türkiye iş ilanları
Üst