Yavuz Sultan Selim'den şah ısmail'e Ders

Ebru

New Member
Yavuz Sultan Selim Han döneminde,ıran hükumdarı şah ısmail, kıymetli mücevherlerle dolu bir hediye sandığı gönderiyor Hünkar a.Sandık açılır.ıçinden çeşir çeşit değerli taşlar,kıymetli atlas,kadife kumaşlar çıkar.Fakat sandık açılır açılmaz etrafa pek fena bir koku yayılır.Önce,hiç kimse bir anlam veremez nadide mücevherler ile dolu sandıktaki bu fena kokuya. Sonra mesele anlaşılır.Sandığın dibine insan dışkısı doldurulmuş.Yani şah ısmail aklı sıra cihan Padişahına Hakaret ediyor...

Cihan Padişahı emir verir :
Herkes düşünsün , bu edepsizliğe Osmanlı nın şanına yakışacak şekilde bir mukabelede bulunmalıyız! Ve çözümü kendisi bulur.

Aynı şekilde değerli mücevher ve kumaşlarla süslü bir sandık hazırlatılır.Sandığın içine o zamanın en nefis gül kokulu lokumlarından hazırlanmış bir kutu yerleştirilir.Kutunun altınada , bir satırlık yazıdan ibaret not yerleştirilir.Hediye sandığı, itina ile yerleştirildikten sonra şah ısmail e gönderilir.Sandık şah ın huzurunda açılır.Sandık açılır açılmaz etrafa mis gibi gül kokusu yayılır.Mücevher vs. gibi hediyeler takdim edildikten sonra Osmanlı elçisi şah ın tedirgin olmaması için,önce kendisi tatmak kaydıyka şah a ikram eder.Sonra görevliler,huzurunda bulunanlara teker teker ikram etmeye başlarlar.şah bütün olup bitenler anlam veremez.Osmanlı elçisi şah ın merakını gidermek için , lokum kutusunun altına ilştirilmiş notu uzatır.Notu okuyan şah ın yüzünde, bu sefer şaşkınlığın yerini büyük bir utanç ifadesi alır ...

ısmail herkes yediğinden ikram eder ...
 
indirimler | replika saat | instagram pr haberleri | replika saat|  | ajans pr | ixfy.net| zoobi Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Üst