Zamanda Yolculuk Mümkün mü?

KaRNeC

Yönetim Ekibi
Yönetici
Zamanda yolculuk dendiğinde aklımıza hep ünlü bilim adamı Stephen Hawking'in yaklaşımı gelir. 'Eğer zamanda yolculuk mümkün olsaydı, neden bugün gelecekten gelmiş zaman yolcularıyla karşılaşmıyoruz?' Peki ya ileride zamanda yolculuk gerçekten mümkün olursa ve gelecekten gelmiş kişiler aramızda yaşayıp bizi izliyorlar ve içlerinden gülüyorlarsa? Şimdi bu olasılıklar üzerine bir hesaplama yapalım ve bir düşünelim.

Önce biraz hatırlatma yapalım, dünya saatte yaklaşık 1600 km hızla dönmektedir tabii ki bu durumda, uzaya dışarıdan bakacak olursak, dünyanın aynı bir saat içinde güneşin etrafında da 107.000 km yol katettiğini, güneşin de Samanyolu galaksisinde 810.000 km, Samanyolu'nun da Andromeda galaksisine doğru 240.000 km, 'Local Group' adı verilen bizim sistemimizin de Virgo kümesine doğru 2.770.000 km ve komple olarak Virgo sisteminin de 'Great Attractor' adı verilen görünmeyen bir kümeye doğru 2.150.000 km ile hareket ettiğini bir hatırlayalım.

Bütün bu hareket olasılıklarını hesaba hiç katmadan iki tane gezegen düşünelim bunlardan biri A gezegeni Dünya olsun diğeride B gezeni bunada bir isim uyduralım Gezo olsun bu iki gezegen arasında 2 ışık yılı bir mesafe olduğunu düşünelim yani ışık birinden diğerine iki yıl gibi bir sürede gidiyor demektir başka bir deyişle A gezegeni yok olsa B gezegeni bunu 2 yıl sonra fark edecektir.

Şimdi zamanda yolculuk üzerine bu işin nasıl olup olamayacağı varsayımına gelelim A gezegeninde yıl 2011 varsayalım aynı biçimde B gezegeninde de yıl 2011 fakat bu iki gezegen arası 2 ışık yılı olduğuna göre görüntüde ışık ile var olan ve ışığın yansıması ile ortaya çıkan bir olgu olduğuna göre B gezegeninden A gezegenine bakan bir göz kendisinde 2011 yılı olmasına rağmen B gezegenin 2009 yılındaki halini ve yaşantıyı görmektedir A gezegeni yok olsa bunu 2013 yılında görecektir aslında tek bir zaman vardır ve bakan göze ve konumuna göre zaman görecelik göstermektedir eğer insanoğlu zamandan daha hızlı bir teknikle yer değiştirmeyi başarırsa yani buna boyut değiştirme veya beyin gücüyle hareket vs diyelim bunu başardığı takdirde şu olur A gezegeninden B gezegenine ışık yılının iki katı bir hızla gittiğini düşünelim B gezegine 2012 yılında varmış olur ve oradan A gezegenine baktığında 2010 yılı A gezegenini görecektir eğer insanları görebiliyorsa kendinide görecektir işte zamanda yolculuk yapılmış oldu. Eğer birde tekrar geri dönmeye kalksa A gezegenine 2013 yılında vardı gerçek zaman üzerinde her ne yaparsa yapsın hep ileriye hareket etti sadece görüntüden hızlı davrandığı için görecelik kavramına takılmış oldu.

Ama dikkat zamanda yolculuk film izlemek gibi mekan değiştirip görmek anlamında oldu hem zamanın içinde yaşayıp hemde geçmişi yaşamak doğru bir kavram olmuyor olmasıda mümkün görünmüyor bana göre, olan ise aslında tek bir zamanın evrenin bu muazzam büyüklüğü karşısında görüntü akışının bile ağır ve yavaş kalmasından kaynaklanan bir durum olduğunu düşünüyorum.
 
indirimler | replika saat | instagram pr haberleri | replika saat|  | ajans pr Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Türkiye iş ilanları
Üst