Zorunlu Tercih ımam Hatip Olacak !!

Arzu Rana

Active Member


SBS’de başarısız olup açıkta kalanlar iki tercih arasında sıkıştı. 200.000'i için tek yol imam-hatip !

Düz liselerin tamamen kapatılması ile başlayan tartışmalar hız kesmeden devam ediyor. Anadolu lisesini kazanamayan çocukların mecburi olarak meslek, imam hatip ve açık liseye gitmek zorunda kalması sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin tepkisini çekti.

Taraf gazetesinden Fırat Alkaç'ın haberine göre son açıklanan istatistiklere göre, liseye başlayacak 1 milyon 259 bin 546 öğrenciden 688 bini fen, Anadolu, Anadolu öğretmen ve sosyal bilimler liselerine gidebilecek. Açıkta kalan 574 bin öğrencinin önünde ise özel okul, meslek lisesi, imam hatip lisesi, çok programlı lise ve açık lise seçenekleri kalıyor. Açık lise ya da meslek lisesine giderek üniversite kazanmak zor olduğu, çok programlı liselerin sayısının azlığı ve özel okulların pahalılığı nedeniyle öğrencilere tek seçenek kalıyor: ımam Hatip Lisesi.

615 ÇOK PROGRAMLI LıSE VAR

Eğitim uzmanı Erkan Aydoğanoğlu “Açıkta kalan öğrencilerin 3/2’si meslek liselerine girebilecek. Kapasite var, ancak geri kalanı zorunlu olarak imam hatip lisesine gidecek. Ayrıca Türkiye’de 615 Çok Programlı Lise var. Ankara’da sadece 7 tane var, geri kalanı kırsal kesimde bulunuyor” dedi. ıstatistiklere göre yaklaşık 200 bin öğrenci kontenjan olmaması nedeniyle zorunlu olarak imam hatip lisesine gidecek. Milli Eğitim Bakanlığı’nın Anadolu lisesine yerleşemeyen ve meslek lisesi ya da imam hatip lisesine gitmek istemeyen öğrenciler için yeni bir çalışma yürüttüğü belirtiliyor. Buna göre bu öğrenciler Anadolu liseleri veya meslek liseleri bünyesinde açılacak olan ‘düz lise programı uygulayan sınıflara’ yerleştirilecek. Ancak okulların açılmasına az bir süre kala durum belirsizliğini koruyor. Aileler de bu liselerde kontenjanlar hakkında bilgi sahibi değiller.

Milli Eğitim Bakanlığı, yerleşemeyen öğrenciler için geçtiğimiz yıl, kontenjan artışına gitti. Bakanlık verilerine göre, en çok kontenjan artışı Anadolu Liseleri ve Anadolu ımam Hatip liselerinde oldu. Geçen yıl fen liselerinin 9. sınıf kontenjanı 12 bin 376 iken, kapasitede sağlanan artışla 2013-2014 eğitim-öğretim yılında 15 bin 780 öğrencinin bu okulların 9. sınıflarına yerleşebilmelerine imkan sağlandı.

» Ayrıca Anadolu liselerinin 9. sınıf kontenjanı 226 bin 900’den 314 bin 110’a

» Anadolu öğretmen liselerinin kontenjanı 29 bin 780’den 31 bin 200’e

» Sosyal bilimler liselerinin kontenjanı 2 bin 522’den 2 bin 782’ye

» Anadolu imam hatip liselerinin kontenjanı 42 bin 144’ten 64 bin 170’e,

» Anadolu türü mesleki teknik eğitim okullarının kontenjanı ise 139 bin 513’ten 184 bin 707’ye çıkarıldı.


STK’LAR ELEşTıRıYOR

Bakanlık tarafından açıklanan bu rakamlara göre Anadolu liselerini kazanamayan 574 bin öğrenci diğer seçeneklere yönlendirilecek. Konuyla ilgili bir rapor hazırlayan Eğitim-Sen, uygulamanın eşitsizliği arttıracağını savundu. Bugün kamuoyuna açıklanması beklenen raporda, Bakan Nabi Avcı’nın açıklamalarının aksine, Anadolu liselerini kazanamayan öğrencilerin imam hatip ve meslek liselerini zorunlu olarak tercih ettikleri savunuldu. Raporda imzası bulunan Eğirim-Sen Ünsal Yıldız, yeni uygulamadan yoksul ailelerin çocuklarının olumsuz etkilendiğini belirtti. Yıldız şunları söyledi; “Düz liselerinin Anadolu lisesine dönüştürülmesi ile sınavlara giren öğrencilerin önlerindeki seçenekler azaldı. şimdiki uygulamada Anadolu lisesini kazanamayan bir öğrencinin karşısına üç seçenek çıkıyor. Bu öğrenciler meslek lisesi, imam hatip lisesi veya açık liseye gidecek. Çocuklarını bu okullara göndermek istemeyen ailelerin önüne özel okul seçeneğini koyuyorlar.

Yoksul çocukların aileleri özel okul seçeneğini elediği için mecburen imam hatip ya da meslek liselerini tercih ediyor. Bakanlık meslek liseleri ve Anadolu liselerinin önündeki katsayı engelinin kaldırılması için bu yeniliklerin yapıldığını belirtmişti. Ancak uygulama ile durumun böyle olmadığını görüyoruz. Kat sayılarının kaldırılması ile öğrencilerin üniversiteye girme oranı artmadı. Çünkü eğitim seviyesi için gerekli alt yapı yok.

Öğrencilerin elindeki seçenekler kaldırılmış oldu. Bakan Nabi Avcı yaptığı son açıklamada imam hatiplere ilginin arttığını söyledi. Elindeki hangi istatistiğe göre bu açıklamayı yapıyor. Buradaki durum şudur; Devlet öğrencileri imam hatip ve meslek liselerine yönlendirmek için ciddi çalışmalar yapıyor.”

TERCıH OLANAKLARI AZ

Taraf’a konuşan Eğitim Uzmanı Erkan Aydoğanoğlu ise açıkta kalan öğrencilerin sayılarının daha yüksek olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bakanlığın verileri çok iyimser. Bakanlık açıkta öğrenci kalmayacağını belirtiyor. Evet öğrencilerin bir kısmı meslek liselerine diğeri ise imam hatip liselerine gitmek zorunda kalacak.”

Taraf
 
indirimler | replika saat | kurumsal SEO danışmanı | replika saat | taban puanları  | ajans pr Türkiye'nin en güncel ekonomi ve finans sitesi altin.us ile güncel altın fiyatlarını, dolar kuru ve euro kurunu takip edebileceğiniz gibi yatırım tavsiyeleri ile bankaların güncel kredi ve mevduat faiz oranlarını takip edebileceğiniz sitemizde altın fiyatları ya da dolar kuru takip sayfalarını takibe alabilirsiniz.

Instagram mavi tik almak artık daha kolay. Instagram / Facebook Account Verification, Instagram hesap onayı için sizin adınıza çalışmalarınızı yapıyoruz. Siz de güvenli bir şekilde instagram hesap onaylayan ajans arayışı içindeyseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. Mavitik.net sayfasından detaylı bilgileri edinebilirsiniz. 

Türkiye iş ilanları
Üst